Coś ładnego prawie z niczego…

 

Ozdoby świąteczne ręcznie robione

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, najlepiej takiej świeżej, pachnącej…
Możemy wprawdzie przeżywać rozterki, czy w myśl zaleceń ekologów zrezygnować z żywej choinki, czy też nie. Ja póki co, nie rezygnuję, żadne sztuczne pachnidła nie zastąpią zapachu igliwia. A poza tym moja choinka musi być piękna i przystojna, żeby Mikołaj łatwo ją zauważył i przyniósł mnóstwo prezentów :) .

Może nie każdy to lubi, ale mnie ogromną radość sprawiają własnoręcznie robione ozdoby. Robię ich wiele i co roku zawsze trzeba coś dorabiać, bo trochę się zniszczy, trochę zakurzy. Tak naprawdę to nawet lubię jak się zniszczą, bo można robić coś nowego. Nawet jeżeli z rozpędu narobię za dużo ozdób to rozdaję je znajomym, sprawia mi to ogromną radość.

Bożonarodzeniowe tradycje ubierania choinki wspominał Melchior Wańkowicz : „Gdzieś tam,w najostatniejszym końcowym pokoju, takim, żeby najłatwiej skrył tajemnicę, umieszczało się miejsce święte świętych: tam strojono choinkę.
Przed drzwiami warował groźny łańcuch ciotek. Przez ich ręce przesuwały się i ginęły we wnętrzu łańcuchy z różnokolorowych papierków, pudła pełne złoconych i srebrzystych orzechów  włoskich, gwiazd posrebrzanych, aniołów i różnokolorowych świeczek.”

Jest mnóstwo ozdób, zdecydowanie ładniejszych od chińskich,którymi możemy ubrać naszą choinkę. Przemysłowa produkcja zabawek może nas już nudzić i warto poszukiwać własnych pomysłów. Inspiracji możemy poszukiwać w przeszłości. Anioły czy jeżyki z bibuły, różne gwiazdy i gwiazdki, mikołaje origami, łańcuchy z bibuły, słomy, czy nawet z papierków po cukierkach. I wszystko co sobie wymyślimy…

Jeżyk z bibuły prasowanej

Gwiazdki origami - mogą nie tylko ozdabiać choinkę

Aniołek z bibuły

Ciekawie wyglądają styropianowe bombki ozdobione techniką decoupage – tani i niecodzienny pomysł.
Takie ozdoby są proste do wykonania i nie zajmują dużo czasu, można je robić nawet podczas oglądania filmów. Własnoręczne wykonywanie ozdób choinkowych to również świetna zabawa dla dzieci i nie tylko, może sprawić przyjemność całej rodzinie.

W tym roku zacznę od jeżyków z bibuły, albo nie, zacznę od choinek origami. Takie choineczki są świetną ozdobą, którą można złożyć z czterech kartek papieru, czyli niezbyt drogo.
Można robić różnej wielkości choinki i ustawiać dosłownie wszędzie, na półkach, parapetach czy szafkach. Wszystko zależy od naszej fantazji.

Bombka za styropianu ozdobiona techniką decoupage z postarzeniem

Mikołaje origami, mozna je zawiesić na choince, ozdobić girlandę, lub ozdobić prezent.

Gwiazdki ośmioramienne
Dodany przez: Ewa, 7 listopada 2010
Kategorie: Ozdoby świąteczne

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.